FilistinHaberlerOrtadoğu

Özgürlük Filosu’nu Mısır da engelleyebilir

Mısırlı diplomatik kaynaklar, Gazze’ye doğru yola çıkan Özgürlük Filosu’yla ilgili olarak Mısır Dışişlerinde istişarelerin yapıldığına dikkat çekerek, filonun Mısır’a yönelmesi durumunda ortaya konacak tavır konusunda henüz net bir şeyin ortaya çıkmadığını belirttiler.

Kaynaklar olası gelişmelerle ilgili olarak Mısır Enformasyon Merkezi’ne dün (23 Mayıs Pazar) yaptıkları açıklamada işgal rejiminin gelen filoyu engellemesi halinde filo Mısır’a doğru yönelirse, daha önce konuyla ilgili olarak kendisiyle istişare edilmediğini bahane ederek Mısır’ın filoyu reddetme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade ettiler.

Bilindiği gibi daha önce yapılan görüşme ve muvafakate rağmen Mısır, Gazze’ye gitmek isteyen Hayat Damarları 3 kafilesine Nuvaybe’ limanında sorun çıkardığı gibi Ariş’te de güvenlik güçleri yabancı uyruklu dayanışmacılara saldırmıştı.

Dört yıldan beri Siyonist terör devletinin ambargosu altındaki Gazze’ye insani yardım malzemesi ve yaklaşık 750 yolcuyu götürecek olan Mavi Marmara gemisi Sarayburnu limanından evvelki gün (22 Mayıs Cumartesi) dualarla uğurlandı.

Uluslararası insani yardım kuruluşları 2006 yılından beri İsrail tarafından ambargo altında tutulan Filistin halkına yardım etmek için gemilerle yardım çalışması başlattı.

Yardım filosunda Türkiye’den 3, Yunanistan’dan 1, İrlanda’dan 1, İngiltere’den 2, Cezayir’den 1 ve Kuveyt’ten 1 olmak üzere toplam 9 gemi bulunuyor.

“Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” olarak isimlendirilen harekete yaklaşık 50 ülke ve binlerce sivil toplum kuruluşu, aktivist destek veriyor. Hareket şimdiye kadar Filistin’e yapılan en büyük yardım organizasyonu olarak dikkat çekiyor.

Gemiler Filistin’e ilaç, tıbbi malzeme, çimento, demir, prefabrike evler, oyun parkları ve benzeri insani yardım malzemeleri götürecek. Yardım malzemeleri toplam 10 bin tondan oluşuyor.

İstanbul’dan 2’si yük biri yolcu gemisi olmak üzere 3 gemi yola çıktı. Avrupa’dan gelen gemilerle İstanbul’dan yola çıkan gemiler uluslararası sularda buluşacak.

Gemiler 25 Mayıs 2010 Salı günü Antalya’dan Gazze’ye doğru hareket edecek. İsrail engellemezse gemilerin 24 saat sonra (26 Mayıs’ta) Gazze’de olması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.