ArabistanAsyaHaberlerOrtadoğu

Pakistan, 1000 Kişilik Orduyu Suudi Arabistan’a Gönderdi

Pakistan, bin kişiden oluşan bir askeri birliği Suudi Arabistan’a gönderdi. Bu birliğin ne amaçla gönderdildiği henüz gizemini korurken, analistlere göre bu birlik, yolsuzluk gözaltılarıyla zayıflayan kraliyet ailesini korumak üzere buraya sevk edildi.

Suudi Arabistan’a bin kişilik bir ordu gönderen Pakistan’ın bu hamlesini neden yaptığı henüz açıklık kazanmazken, Pakistan’da yayın yapan bir gazetenin haberine göre ülkedeki politikacılar bu konunun tartışılmasını istedi, Savunma Bakanı Dastgir parlamentoya çağırıldı.

Üç yıl önce Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’deki operasyonuna katılmayı reddeden Pakistan’ın şimdi bin kişilik bir orduyu Suudi Arabistan’a göndermesiyle ilgili açıklama yapan Pakistan Savunma Bakanı Khurram Dastgir, bu birliklerin eğitim için gönderildiğini ve -Yemen’i kastederek- Krallık’ın dışına konuşlandırılmayacaklarını belirtti.

Parlamenterler Savunma Bakanı Dastgir’in parlamentoda yaptığı açıklamalardan tatmin olmazken, Senato Başkanı Raza Rabbani, “Bu kararın neden alınmış olduğu aydınlanmadı, üzgünüm ama açıklamalarınız yetersiz.” ifadelerini kullandı.

Pakistan’da yayın yapan Dawn gazetesinde yer alan bilgiye göre Senato Başkanı Rabbani, konuyla ilgili daha fazla detay vermeyi reddeden Savunma Bakanı Dastgir’i, parlamentoyu küçük görmekle itham etti.

Pakistan içerisinde bu tartışmalar sürerken, konunun uzmanları ve analistler ise bu bin kişilik Pakistan birliğinin gerçek görevinin, Suudi Arabistan’da aylar süren ve krallığın en zengin insanlarından yüzlercesinin yolsuzluk gerekçesiyle gözaltına alınması olaylarından dolayı zayıflayan Suudi kraliyet ailesini korumak olduğunu belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.