pakistan

Pakistan Başbakanı’nın korona aşısına erişim ayrımcılığıyla mücadele vurgusu

Pakistan Başbakanı İmran Han video konferans olarak düzenlenen D-8 Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, örgüt üyelerini gelişmekte olan ülkelerin korona aşısına erişebilmesi konusundaki ayrımcılıkla mücadeleye çağırdı.

Bangladeş’in ev sahipliğinde çevrim içi şekilde düzenlenen D-8 Liderler Zirvesi’nde konuşan Pakistan Başbakanı İmran Han, D-8 ülkelerinin insanların hayatının kurtulması için korona aşısına zamanında, adil biçimde ve uygun fiyatla erişimin sağlanması için çaba göstermesini istedi.
Pakistan Başbakanı, dünyada korona aşısının hızlı üretimine vurgu yaparak, aşı ihracatı önündeki kısıtlamalar ve milliyetçiliğe tepki göstererek eleştirdi.
İmran Han, gelişmekte olan ülkelerin ölümcül koronavirüse karşı kendi vatandaşlarını kurtarma sorununun yanısıra, açlık gibi ciddi meselesiyle de karşı karşıya kaldıklarını vurguladı.
İran, Türkiye, Pakistan, Mısır, Endonezya, Malezya, Nijerya ve Bangladeş liderlerinin katılımıyla düzenlenen zirvede D-8 üye ülkeleri, ortak işbirliğinin geliştirilmesi ve örgütün gereken konular üzerinde etkin ve verimli biçimde çalışması hakkında görüş teatisinde bulundular.
1996’da kurulan D-8’inamacı büyük bir ekonomik potansiyeli, çeşitli kaynakları, geniş bir nüfus ve coğrafi alanı temsil eden sekiz ülke arasında ticaret ilişkilerinde yeni fırsatlar yakalamak ve çeşitlendirmek, uluslararası düzeyde karar alma sürecine katılımı artırmak, daha iyi hayat şartları sağlamak, somut ortak projeler etrafında ekonomik iş birliğini geliştirmek ve gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki durumlarını güçlendirmektir.
Koronavirüs salgının yol açtığı ekonomi ve sağlık alanlarındaki sorunların yaşandığı bir sırada, D-8 Liderler Zirvesi’nin sanal şeklinde düzenlenmesi, katılımcılar için koronavirüs gibi küresel sorun ve bu sorunun etrafında yaşanan diğer meselelerin ele alınmasına uygun bir fırsat sağladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.