HaberlerOrtadoğuSuriye

Pakistan cumhurbaşkanı Suriye’yi ziyaret ediyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bu gün, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile iki dost ülke arasındaki ikili ilişkileri görüştü.

Görüşmede Cumhurbaşkanları el-Esad ve Zerdari, bu ilişkileri pekiştirme özenlerini belirterek, ikili işbirliği çemberinin iki dost halkın çıkarlarına hizmet edecek şekilde tüm alanlarda genişlemesi amacıyla Suriye ve Pakistan hükümetleri arasında çalışmaların yoğunlaştırılmasına anlaştılar.

Görüşmede aynı zamanda Arap ve uluslararası arenadaki gündem konuları değerlendirilerek, Suriye ve Pakistan’ın Ortadoğu ve Asya bölgelerinde güvenlik ve istikrarın sağlanmasında katkı sağlama imkanları ele alındı.

Pakistan Başkanı Zerdari, Pakistan sahasındaki son gelişmeler hakkında Cumhurbaşkanı el-Esad’a bilgi sundu. Cumhurbaşkanı el-Esad, Pakistan yönetiminin ülkede güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla harcadığı çabalara Suriye’nin desteğini belirtti.

Görüşmeye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk el-Şara, Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı İşlemlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Mansur Azzam, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Arnus ve Pakistan’ın Şam Büyükelçisi hazır bulundular.

Ardından Cumhurbaşkanı el-Esad, konuğu Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari’nin onuruna akşam yemeği verdi.

Akşam yemeğinden sonra Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari, Şam Çevre Kentinde bulunan Seyyide Zeyneb makamını ziyaret ederek, idaresinden makamla ilgili ayrıntılı bir bilgi aldı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari bu gün öğleden sonra Suriye Arap Cumhuriyetine iki gün sürecek resmi bir ziyarete başlamıştı.

Bilineceği üzere Suriye ve Pakistan, Mayıs 2007 tarihinde iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi müşavere mekanizmasının konulması için ön anlaşma imzalamışlardı. Söz konusu ön anlaşma gereğince yıllık olarak sırayla başkentler Şam ve İslamabat’ta toplantılar düzenlemeyi öngörüyor. Bu toplantılarda ikili ilişkilerin yanı sıra ortak önem taşıyan bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinin yapılması kararlaştırılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.