AsyaHaberler

Pakistan dışişleri bakanı: İslamabad’ın Washington ile ittifakı bitmiştir

Pakistan dışişleri bakanı Hoca Asıf, Washington’un İslamabad’a yönelik mali yardımlarının askıya alınması ardından Pakistan ile Amerika ittifakının sona erdiğini bildirdi.

El-Alem’in bildirdiğine göre Pakistan dışileri bakanı Hoca Asıf, Wall Street Jurnal’a verdiği demeçte Amerika’nın Pakistan’a yönelik tavrının müttefiklerin birbiriyle olan ilişkileri gibi olmadığını kaydederek, Washington’un İslamabad’a mali yardımlarını askıya almasının iki ülke arasındaki ittifakın sona erdiği anlamında olduğu, Washington’un Pakistan’ın yalnız olmadığı ve ittifak kurmak için önünde birçok seçenek bulunduğunu bilmesi gerektiğini söyledi.

Pakistan dışişleri bakanı açıklamasının devamında İslamabad ve Washington’un 2001 yılından itibaren devamlı yakın irtibatta olduklarını belirterek, ancak Pakistan’ın Afganistan savaşında Amerika’ya eşlik etmesinin büyük bir yanlış olduğunu itiraf etiğini belirtti.

Asıf açıklamasını şöyle sürdürdü: Afganistan savaşına katılmak, Pakistan’da terörizmin ortaya çıkmasına neden oldu. Amerika aldığı yenilgilerin sorumluluğunu Pakistan yönetimine yüklemek istiyor.

Bilindiği gibi Amerika yönetimi geçen Perşembe günü Pakistan’a verdiği mali yardımlardan 225 milyon dolarını askıya aldığını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.