AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Pakistan: İran, dost ve kardeş ülkedir

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mohammad Faysal, İran’ın ülkesinin dost ve kardeş ülkesi olduğunu belirtti.

Faysal, Pakistan Bağımsızlık gününde Tahran’da asılan pankartlar ve metro’da dağıtılan mesajlara değinerek, İran’ın ülkesinin eski dostu olduğunu ve yapılanların mutluluk verici olduğunu söyledi.

Pakistan’ın Tahran Elçiliğinin Basın Müşaviri Burj Lal Dosani de yayınladığı mesajda Tahran’da ilk kez bu düzeyde yabancı bir ülkenin bağımsızlık yıldönümünün kutlandığını söyledi.

Pakistan Devleti, yirminci yüzyılda kurulmuş genç bir devlettir. Pakistan´ın 15 Ağustos 1947 yılından evvelki tarihi Hindistan ile aynıdır. “Pakistan” adı ilk olarak, İngiltere´de öğrenim gören Müslüman öğrenciler tarafından 1940 yılında ortaya kondu. Pakistan, Pencap, Afgan, Keşmir, Sind ve Belucistan isimlerinin başharflerinin yanyana gelmesinden meydana gelip, mana itibariyle “temiz ülke” demektir. Hindistanlıların, İngilizlerin egemenliğinden kurtulmaya çalıştıkları sırada, bölgedeki Müslümanlar birleşerek 1947 yılında bir dominyon kurdular. Bu dominyon, İngiliz Milletler Cemiyetine dahil durumdaydı. Bu yıllarda Pakistan liderliğini M. Ali Cinnah yürütmekteydi. Pakistan 1956 yılında cumhuriyet oldu.

Başa dön tuşu
Kapalı