AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Pakistan, İran ile terörle mücadele işbirliği yapacak

Çabahar’da düzenlenen hain terör saldırısını kınayan Pakistan Dışişleri Bakanı Mahmut Kureyşi, failleri tespit ve tutuklamada İran’a yardım edeceklerini açıkladı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, İran’ın güney doğusunda yer alan Çabahar liman kentinde Tasua günü düzenlenen hain terör saldırısını kınadı.

Kureyşi, İslamabad yönetiminin olayın faillerinin bulunması için İran ile tam işbirliği yapacağını vurguladı.

Türkiye’ye doğru yola çıkmadan önce Karaçi havaalanında bir açıklama yapan Kureyşi, İran’ı kardeş ülke olarak niteledi ve olaydan derin üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Kureyşi, Pakistan her zaman istihbarat bilgilerini İran ile paylaştığını ve bu konuda da suçluların bulunması için her türlü bilgiyi Tahran’a sunacaklarını vurguladı.

Muharrem yası tutan sünni ve şii müslümanların yasını kana boyayan bu hain terör saldırısında 40’yakın kişi şehid düşmüş, 80 kişi de ağır yaralanmıştı.

İran’da mezhep savaşı çıkarma amacıyla ABD-İsrail-İngiltere üçlü şer odağının Vahabileri kullandığı bu hain saldırıyı, başta Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney gelmek üzere bölgedeki bütün Sünni ve Şii alimleri nefretle kınamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2024 (22) içerik yüklenmiştir.