AsyaHaberler

Pakistan-İran ilişkileri zedelenmeyecek

Pakistan cumhurbaşkanlığı sözcüsü Peşaver olayı ve İran konsolosluğundaki yerli personelin şehid olmasına değinerek hiç bir faktörün Tahran-İslamabad ilişkilerini bozamayacağını söyledi.

Firhetallah Baber, dün yaptığı açıklamada bu son olayın son derece üzücü olduğunu dile getirerek bu terör saldırısının Pakistan cumhurbaşkanı ve Pakistan hükümeti yetkililerinin ayrı ayrı mesajlarda bu girişimi kınayacak kadar önemli olduğunu söyledi.

Baber Tahran-İslamabad arasındaki derin ilişkilerin kesinlikle bu tür olaylarla zedelenmeyeceğini belirterek şehid Caferinin katillerini bulmak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Baber İran’ın Peşaver konsolosluğunun ekonomi ataşesi Heşmetullah Attarzade’nin kaçırılmasının yıl dönümüne değinerek Pakistan hükümetinin ciddi bir şekilde İranlı diplomatı kurtarmaya çalıştıklarını söyledi.

Pakistan dış işleri bakanlığı sözcüsü Abdulbasit ise daha önce İran’ın Peşaver konsolosluğu yerli personeline suikast düzenlenmesini sert bir şekilde kınamıştı. Pakistan dış işleri bakanlığı sözcüsü Pakistan hükümetinin bu acı olaydan derin üzüntü duyduğunu belirterek katil veya katillerin kısa sürede yakalanmasını ümid ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.