AsyaHaberler

Pakistan: İran’ın doğalgazına ihtiyacımız var

Pakistan Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nevid Kamer, İran doğalgaz boru hattının Beluçistan eyaletindeki yürütme aşamasının gelecek hafta sonuçlanacağını ve iki ülke temsilcilerinin ilgili belgeleri imzalayacağını belirtti.

Basın mensuplarına konuşan Kamer “Pakistan’da enerji eksikliği ciddi boyutlardadır ve İran’dan doğalgaz ithalatının bir an önce başlatmayı umuyoruz. Hükûmet bu sorunu çözmek için tüm gerekli çözüm yolları araştırıyor” dedi.

Pakistan’da doğalgaz krizinin nedenlerinden birinin ülkede CNG istasyonlarının mantar gibi çoğalması olduğunu vurgulayan Kamer, gazın piyasaya sürmesinde bir gecikme olması devleti, geçen hafta ülke çapındaki CNG istasyonlarını iki gün kapatmaya zorladığını belirtti.

İran-Pakistan doğal gaz boru hattı projesinin gelecek beş yıl içinde tamamlanacağını vurgulayan Kamer, projenin hayata geçmesiyle uzun vadede Pakistan’ın enerji ihtiyaçlarının sağlanacağını hatırlattı.

İran ve Pakistan 2009 yılının başında Güney Pars’tan günlük 750 milyon metreküp doğalgazın satışı için bir anlaşma imzaladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (1) içerik yüklenmiştir.