Asyaİran

Pakistan ,İslamabat-Tahran-İstanbul demiryolunun ihya edilmesini istedi

Pakistan demiryolu bakanı ECO’nun İslamabat-Tahran-İstanbul demiryolu ve diğer orta Asya ülkeleri ile raylı sistemin tekrar hayat bulması için girişimde bulunmasını istedi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Şeyh Raşid Ahmed dün İslamabat’ta İran’ın ECO genel sekreteri Hadi Süleymanpur ile görüşmede Pakistan yönetiminin İran ve Türkiye ile raylı sistem ile ilişkilerin geliştirilmesini istediğini ve de kendi raylı sisteminin yenilenmesi için yabancı yatırımların öncelikli olduğunu belirtti.
Pakistan demiryolu bakanı ayrıca ECO genel sekreterini kendi ülkesinde Kuveyte-Teftan demir yolu onarımı gibi raylı sistem projeleri hakkında bilgilendirdi.
ECO’nun İranlı genel sekreteri de yapılan görüşmede ECO’nun Pakistan’ın bu bağlamdaki girişimlerini desteklediğini belirtti.
4 günlük ziyaret için İslamabat’ta bulunan Hadi Süleymanpur Pakistan cumhurbaşkanı, başbakanı, dışişleri bakanı ve diğer bazı bakanlarile bir araya geldi.
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ECO1985 yılında İran, Pakistan ve Türkiye tarafından üye ülkeler arasında ekonomi, teknik ve kültürel işbirliklerin geliştirilmesi hedefi ile kuruldu.

Başa dön tuşu
Kapalı