AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Pakistan Savunma Bakanı: Tahran-İslamabad ilişkilerinin geleceği aydınlıktır

Pakistan Genelkurmay Başkanı General Gemer Cavid Bajo geçen aylarda Tahran’a yaptığı ziyarette İran Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ve diğer yetkililerle görüştü.

İslamabad Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde bir konuşma yapan Destgir Han, ‘’Pakistan Genelkurmay Başkanının Tahran ziyaretinin Pakistan için önemli bir getiriydi zira bu ziyaret iki komşu ülke arasında ortak menfaatlere ulaşma zeminin hazırlamıştır’’ dedi.

İki gün önce de Pakistan Milli Güvenlik Genel Sekreterinin İran’ı ziyaret ettiğini ifade eden Destgir Han, bu ziyarette de bölgesel gelişmeler ve iki ülke arasındaki çeşitli konular hakkında görüşmelerde bulunulduğunu söyledi.

Amerika tarafından yürütülen sözde Terörizmle savaşa değinen Destgir Han, ‘’Pakistan, El Kaide’nin dünya’da yok olması için limanları, havaalanlarını, deniz ve hava yollarını Amerika’nın kullanımına tahsis etti ve bu işbirliğinin bedeli 3 milyon Afgan vatandaşının Pakistan’a gelmesiydi’’ dedi.

Amerika’nın Afganistan’daki terör örgütlerine Pakistan’ın yardım iddialarını reddeden Destgir Han, ‘’Pakistan, teröristlerin geçiş meselesini çözmek için sınır bölgelerinde duvar örmek istiyor fakat Amerika bunu desteklememektedir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.