AsyaHaberler

Pakistan ve Çin Hava Kuvvetleri ortak askeri eğitim ve savaş tatbikatı yaptı

Pakistan ve Çin Hava Kuvvetleri ortak askeri eğitim ve savaş tatbikatı yaptı.

Çin ve Pakistan Hava Kuvvetleri pazar günü Çin’de ortak askeri eğitim tatbikatına başladı.

Her iki ülke de terörizm, ayrılıkçılık ve aşırıcılık konularındaki tehditlere karşı daha güçlü mücadele edeceklerini açıkladı.

Çin ordusu Hava Kuvvetleri sözcüsü Shen Jinke, Çin Hava Kuvvetlerinin Pakistan Hava Kuvvetleriyle işbirliği içinde son yıllarda ortak bir dizi askeri eğitim ve değişim tatbikatları yaptıklarını söyledi.

Eğitim sırasında ” Mavi Kuvvet” ve “Kırmızı Kuvvet” olarak savaş oyunları sahnelendiğini söyledi.

Tatbikatlara Pakistan’ın kullandığı avcı uçakların yanısıra, erken uyarı, savaş ve bombardıman uçaklarının da dahil edildiğini açıkladı.

Pekin Üniversitesi Pakistan araştırmaları profesörü Wang Xu, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin karşılıklı güven ve şeffaflık ile yeni bir boyuta ulaştığını yorumladı. Wang, “ Biz Pakistan’dan çok şey öğrenebiliriz. Pakistan’ın eğitim felsefesi ve sistemi, terörist baskılarla mücadele konusunda deneyim kazanmak için bu tür tatbikatların sayısını artırabiliriz” dedi.

Çin Milli Savunma Bakanlığı web sitesinde her iki ülkenin bayraklarının ve renklerini olduğu bir arma tasarımı yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Nisan ayında Pakistan’a yaptığı ziyaret sırasında, Çin ve Pakistan hükümetleri askeri ve eğitim alanlarında işbirliklerini genişletmeleri gerektiğini ve ortak tatbikat kararı vermişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.