AsyaHaberler

Pakistan ve Hindistan sınır muhafızları birliklerinin komutanlarının yaptığı görüşmelerde sınırdaki çatışmaların durdurulması kararı alındı

Pakistan ve Hindistan’ın sınır çatışmalarının durdurulmasında anlaştığı bildirildi.

İki ülkenin sınır muhafızları birliklerinin komutanlarının Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de gerçekleştirdikleri toplantıların ardından, son aylarda artarak devam eden sınır çatışmalarının durdurulması noktasında anlaşmaya vardığı belirtildi.

“Rangers” olarak bilinen Pakistan Sınır Muhafızları Birliği’nden yapılan açıklamada, son iki ayda artan karşılıklı ateşin, 2003 yılında varılan ateşkes anlaşması çerçevesine dönülerek durdurulmasına karar verildiği ifade edildi.

Açıklamada, “Mümkün olan her seviyede gelişmiş iletişim yolları kullanılarak barışı korumak için çaba sarf edilecektir” denildi.

Hindistan İçişleri Bakanı Rajnath Singh, toplantılar için Yeni Delhi’de bulunan Pakistan heyetinin başındaki Pakistanlı komutan Tümgenenal Ömer Faruk Burki’yi kabulünde yaptığı konuşmada, “Hindistan, ilk ateşi açan taraf olmayacaktır. Tüm komşularımız ile sıcak ilişkiler yürütmek istiyoruz” demişti.

Pakistan ve Hindistan sınır kuvvetlerinin komutanları Yeni Delhi’de, Keşmir bölgesinde artan sınır çatışmalarını ele almak üzere toplantılar yapmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.