AsyaHaberler

Pakistan ve NATO’nun işbirliği zaruridir

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Pakistan’a yaptığı ziyarette, bölgenin güvenliği için Pakistan ve NATO arasında uzun soluklu bir işbirliğinin zaruri olduğunu söyledi.

NATO genel sekreteri, Pakistan başbakanı Rıza Gilani ve dışişleri bakanı Mahmud Kureyşi ile yaptığı görüşmeden sonra gerçekleştirdikleri basın toplantısında, bölgenin güvenliğinin sağlanmasında Pakistan’ın önemli rolünün olduğunu belirterek; “NATO ve Pakistan arasında güvenlik alanında işbirliği son derece önemlidir” dedi.

Rasmussen, Pakistan yönetiminden siyasi ve askeri alanda NATO ile işbirliğini arttırmalarını isterken, NATO ve Pakistan arasında bu alanda işbirliğinin aynı zamanda bölgenin de istikrarına katkısı olacağını savundu.

Rasmussen, Pakistan başbakanı ile yaptığı görüşmede, teröristlere karşı mücadelenin yanısıra Afganistan sorunu ve bölge meselelerini ele aldıklarını dile getirdi.

Bu arada Pakistan başbakanı Gilani de, Pakistan ve Afganistan sınırlarında yeterince güvenliğin sağlanamamasının teröristlerin geçişlerine fırsat verdiğini ve bu durumun da kaygı verici olduğunu kaydederken, bu konuda NATO ile işbirliği yapacaklarını söyledi.

Gilani, Afganistan sorununun en iyi çözüm yolunun, bu ülkenin yeniden onarım ve yapımının süratle gerçekleştirilmesi olduğunu belirterek, Afganistan’a yardım vaat eden ülkelerin, bu konuya önem vermeleri gerektiğini zira sorunun tek başına askeri yolla çözümlenemeyeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.