HaberlerDünyapakistan

Pakistan’daki İki Patlamada Yüzlerce Kişi Şehit Oldu veya Yaralandı

Haber ajanslarının bildirdiğine göre, Cuma günü Pakistan’ı sarsan iki patlamada yüzlerce kişi şehit oldu veya yaralandı.

İlk patlama, Cuma günü güneybatıdaki Belucistan eyaletinin Mastung bölgesindeki bir caminin yakınında, insanlar Hz. Muhammed’in (asm) doğum yıldönümünü kutlamak için toplanırken meydana geldi.

Patlama en az 52 kişiyi öldürdü ve 100’den fazla kişiyi yaraladı, Pakistan tıbbi kaynağı haber ajansları tarafından söylendi.

Belucistan’daki yetkililer olağanüstü hal ilan etti. Şimdiye kadar saldırıyı hiçbir grup üstlenmedi.

Sosyal medyadaki videolar ve TV görüntüleri, Mastung’daki güçlü patlamadan sonra ölü ve yaralıların ayakkabılarıyla dolu bir caminin yakınındaki açık bir alanı gösteriyor.

Cesetlerin bazıları çarşaflarla örtülmüştü ve bölge sakinleri ve kurtarıcıların yaralıları olağanüstü hal ilan edildiği ve kan bağışı için çağrıda bulunulan hastanelere koştuğu görüldü.

Belucistan Emniyet Müdürü Abdul Khaliq Shaikh, Mastung’daki El-Mevlid El-Nebevi’nin (Peygamber’in doğum yıldönümü) alayı yakınlarındaki patlamanın bir intihar saldırısı olduğunu söyledi.

Hükümet yöneticisi Atta Ullah, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, yaralıların yakındaki hastanelere götürüldüğünü ve bazılarının kritik bir durumda olduğunu söyledi.

İkinci Patlama Kayaları Camii

İkinci patlama, Cuma namazı sırasında, eyalet başkenti Peşaver’den yaklaşık 100 km (62 mil) uzaklıkta bulunan Khyber Pakhtunkhwa eyaletindeki bir şehir olan Hangu’daki bir camide meydana geldi.

Kurtarma yetkililerine göre, şimdiye kadar en az iki kişinin öldüğü doğrulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.