Amerikapakistan

Pakistan’ın Amerikan askeri varlığını reddetmesi

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alevi, bu ülkenin Afganistan’da askeri girişimleri için Amerikan askerlerinin üssü haline gelmesini istemediğini belirtti.

Amerikan VOA kanalına konuşan Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alevi, Beyaz Saray’ın Afganistan’dan çekildikten sonra ABD’nin Pakistan’da istihbari veya askeri varlığını güçlendirmesine ilişkin talebine gösterdiği tepkide, ABD’nin Afganistan’daki askeri girişimleri için Pakistan’ın kendi üssü haline gelmemesi için dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.
ABD Başkanı Jeo Biden daha önce, Afganistan’ın denetilmesi için Pakistan’da askeri üssün kurulmasını önermişti.
Pakistan Cumhurbaşkanı Alevi, Amerikan askerlerinin 11 eylül tarihine kadar Afganistan’dan çekilmesini memnuniyetle karşılayarak, İslamabat’ın Afganistan’da barışçıl rol ifa etmek peşinde olduğunu kaydetti.
Pakistan Cumhurbaşkanı’nın ABD’nin bu ülkede istihbari veya askeri varlığını güçlendirme talebine karşı çıkması, İslamabat’ın Washington ile geleneksel olmayan her türlü teamüllere aykırı işbirliği kabul etmeye hazır olmadığını göstertiyor.
ABD ile Taliban arasında şubat 2020 tarihinde Katar’ın başkenti Doha’da barış anlaşmasının imzalanmasından sonra, Amerikan askerlerinin Pakistan’a taşınması seçeneği, bölge medyasının gündeminde yer almaktadır.
Afganistan’ın içinde de bu meseleye yönelik tepkiler gelmiştir, nitekim bazı milletvekilleri, Amerikan askeri teçhizatın Afganistan’dan Pakistan’a taşınmasını protesto etmiştir.
Afgan yetkililerinin ifadelerine göre, bu ülkenin ABD ile anlaşması uyarınca, Amerikan askerlerini çekildikten sonra bu ülkenin askeri teçhizatı, Afgan ordusuna teslim edilecek. Ancak şimdiki durumda ABD’nin Afganistan’daki askeri teçhizatını Pakistan’a taşıyabileceği ve böylece anlaşmayı ihlal edebileceği konusunda endişeler var.
ABD Başkanı Jeo Biden son açıklamasında Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin 11 eylül 2021’e kadar ertelendiğini söylemiştir. Bu koşullarda akıllara gelen soru şu: Acaba Beyaz Saray, kendi güçlerini bölgeden çekecek mi, yoksa başka ülkeye mi taşıyacak?
Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alevi’nin yaptığı açıklama ise, ABD’nin, askerlerini Afganistan’dan çekdikten sonra, Pakistan topraklarını, bu bölgede kendi askerlerini konuşlandırmak veya geniş çaplı istihbari operasyon için kullanma niyetinde olduğuna dair tahminleri güçlendiriyor. Bu mesele, tabii Pakistan için siyaset ve güvenlik alanlarında bazı sonuç ve etkileri beraberinde getirebilir.
ABD’nin Pakistan’da olası askeri ve istihbari varlığı, terör örgütlerinin Amerikan güçlerinin varlığı yüzünden daha fazla şiddet eylemlerine başvurmalarına yol açabilir. Bu da, Pakistan için güvenlik alanında büyük risk ve tehlikelere sebebiyet verebilir. Pakistan Cumhurbaşkanı, Amerikan askeri ve istihbari varlığının bu tür sonuçlarını iyice bildiği için kendi ülkesinde Amerikan askerlerinin her türlü varlığına karşı çıkmıştır.
Taliban’ın Afganistan’da 20 senedir başvurduğu şiddet eylemlerinin esas nedeni de bilindiği gibi ABD ve NATO’nun bu ülkedeki askeri varlığıdır. Cumhurbaşkanı Arif Alevi de ABD’nin Pakistan’daki askeri ve istihbari varlığının, geçmişten daha ziyade Taliban’ın ölümcül girişimlerinden kaynaklanan olaylar ve istikrarsızlıkların Pakistan’ı güvenlik açıdan krizlerin içine düşmesine yol açabileceğinden ciddi endişe duymakta.
Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekilip, bölgenin başka bir ülkesine konuşlanması, muhtemelen Taliban’ın da tepkisine yol açabilir. Çünkü ABD güçlerinin Afganistan’a yakın bir coğrafyada bulunması, Taliban tarafından kabul edebileceği düşünülmüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.