HaberlerAfganistanDünyaOrtadoğu

Pakistan’ın Pencşir olaylarına karıştığı iddialarına karşı yeni tutumu

Pakistan’ın Afganistan’ın Pencşir kentine askeri müdahalesiyle ilgili uluslararası medyada çıkan haberlere Pakistan’dan tepki geldi.

İRNA’ya göre, Pakistan Dışişleri Bakanlığı Perşembe gecesi bir bildiri yayınlayarak,  “Bazı uluslararası medya kuruluşlarında son haberler, Pakistan’ın Pencşir’deki olaylara katıldığına dair ithamlarda bulunulmuş ve bu iddialar asla Pakistan olarak kabul etmediğimiz bir durumdur.” cümlesine yer verildi.

Pakistan dışişleri bakanlığı, doğu komşusu Hindistan’ı ve medyasını asılsız haberler yaymakla suçladı ve Hintlilerin yalan haberlerinin ifşa edildiğini ve Pakistan’ı itibarsızlaştırma ve uluslararası toplumu yanlış yönlendirmeye yönelik umutsuz bir girişimin parçası olduğunu ekledi.

Pakistan Hükümeti, barışçıl, istikrarlı, bağımsız ve müreffeh bir Afganistan için yardım ve işbirliği yapmaya kararlı olduğunu bildirdi. 

Daha önce, şahitler  ve Taliban karşıtı güçler, Pakistan istihbarat şefinin (ISI) Kabil’e yaptığı son ziyaretten sonra, Pencşir çevresindeki dağlarda üslenen yaklaşık 500 Pakistanlı komandonun Pencşir’e Taliban saldırısına liderlik ettiğini söylediler.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (17) içerik yüklenmiştir.