FilistinHaberlerOrtadoğu

Pakistanlı Alimler: Çelik duvar haramdır

Mısır’ın, kuşatmayı derinleştirmek ve Hamas hareketini şer cephesinin şartlarını kabul etmeye zorlamak için ABD ve Siyonistler adına Gazze sınırına inşa ettiği duvarın haram olduğunu ifade eden âlimlerin güçlü sesine Pakistanlı âlimler de katılarak, söz konusu duvarın Gazze halkını açlığa ve ölüme terk edeceğini ifade ettiler.

Pakistan’daki farklı fıkıh ekollerine mensup âlimler, Kahire’nin Gazze sınırına ördüğü duvarı ağır bir dille eleştirerek, Mısır’ın ABD ve Tel Aviv’in elinde artık bir oyuncak haline geldiğinin altını çizdiler.

Pakistanlı âlimler ayrıca İslam ümmetinden olayın ciddiyetini kavrayıp ona göre tavır almalarını, mazlum ve mahsur bu halka destek vermek için İslam’ın kardeşlik ilklerine göre acilen bir adım atmalarını istediler.

Pakistan’da faaliyet gösteren birçok cemaat, dernek ve medresenin yakında âlimlerin öncülüğünde Mısır’ı protesto etmek için gösteri yapması bekleniyor. Daha şimdiden Lahor’daki bazı medrese ve dernekler gösteri ve yürüyüşler düzenleyerek, Gazze halkını açlığa mahkûm edecek ve toplu kıyımlara neden olacak duvarı kınadılar. Konferans ve panel düzenleyen Lahor’daki en büyük eğitim kurumu olan Eşrefiyye Üniversitesi çelik duvarın İslamî ilkelere aykırı olduğunu belirterek, bunun derhal durdurulmasını ve yapılan kısmın da yıkılmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.