AsyaHaberlerKuzey Amerika

Pakistanlı Zübeyir ABD Kongresine İHA saldırısını anlattı

Pakistanlı 13 yaşındaki Zübeyir, tarlada çalışan büyükannesinin insansız hava araçları tarafından nasıl öldürüldüğünü ABD’li Kongre üyelerine anlatırken duygusal anlar yaşandı.

Pakistan’ın Kuzey Vaziristan eyaletinde ABD’nin insansız hava aracı (İHA) saldırısında 67 yaşındaki büyükannesi Momina Bibi’yi kaybeden Zübeyir ur Rehman toplantıya kız kardeşi ve babasıyla birlikte katıldı. Zübeyir konuşmasında, “Tarlada büyükanneme yardım ediyordum. İHA’lar geçmeye başladı ama endişelenmedim çünkü biz terörist değiliz. Artık güneşli havaları sevmiyorum, çünkü hava açınca İHA’lar geri dönüyor ve onlarla birlikte korku da dönüyor. Artık çocuklar sokakta oyun oynamıyor ve okula gitmiyor. İHA’lar tepemizde gezerken eğitim almamız imkansız” dedi.

Zübeyir’in 9 yaşındaki kız kardeşi Nabila da saldırıyı anlattığı resmini gösterdi ve “Her yer karanlıktı ve hiçbir şey göremiyordum. Sonra bir çığlık duydum. Büyükannemin çığlığı olduğunu düşündüm ama onu göremiyordum” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Zübeyir saldırının olduğu günü anlatırken, İHA’ların sesini duyduğunu ancak ne kendisi ne de büyükannesi terörist olmadığı için endişe etmediğini ifade etti. Üzerlerine kısa aralıklarla iki kez ateş açıldığını söyleyen Zübeyir büyükannesiyle birlikte etraftakiler tarafından hastaneye kaldırıldığını anlattı.

Kongrede söz alan baba Rafik, 24 Ekim’de yaşanan olayla ilgili kimsenin kendilerine bilgi vermediğini, annesinin neden hedef alındığının açıklanmadığını söyledi.

Pakistan ve Afganistan’daki ABD birliklerinin sayısının azaltılması ve 2014’te tamamen çekilmesi kararını alan Obama yönetimi bölgede terörle mücadeleye devam edebilmek için son dönemde İHA’ların kullanımını yaygınlaştırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (7) içerik yüklenmiştir.