AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Panama’dan kaza geçiren İranlı tanker ile ilgili flaş açıklama

Panamalı bir yetkili, Doğu Çin Denizi’nde kaza geçiren İranlı “Sanchi” tankerinin üzerinde yapılan incelemelerin aylar veya senelerce sürebileceğini bildirdi.

Reuters’in haberine göre, Panama Deniz Ticareti Filosu Genel Müdürü Fernando Solorzano, yaptığı bir açıklamada Doğu Çin Denizi’nde kaza geçiren İranlı “Sanchi” tankerinin üzerinde yapılan incelemelerin aylar veya senelerce sürebileceğini bildirdi.

“Sanchi”nin gereken tüm değerli belgelere sahip olduğunun altını çizen Solorzano, konuşmasına şunları da ekledi: Sözü geçen petrol tankerinin güvenlik protokollerini çiğnediği için battığını gösterecek herhangi bir neden ortada yokken bu konuda yapılan incelemeler devam edecek.

Panamalı yetkili ilaveten “Sanchi”nin yeterli teknik belgelerle küresel yasalara uygun tüm mali garanti senetlerine sahip olduğunu belirterek Panamalı, İranlı, Çinli ve Hong Konglu uzmanlardan oluşan uluslararası bir çalışma takımının geminin kara kutusu üzerinde inceleme başlattığını duyurdu.

“Sanchi”nin İran’a ait olmasına rağmen kayıt işlemleri Panama’da yapılmıştır. İran ile birlikte dünyanın birçok ülkesi gemilerine ilişkin işlemleri Panama’da yapıyor ve şimdiye dek 8 bini aşkın geminin kayıt işlemi bu ülkede gerçekleşmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.