AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Papa, Ahmedinejad’ın mektubuna cevap verdi

Dünya Katolikleri lideri, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın kendisine yazdığı mektuba cevap verdi.

Bir süre önce Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın dünya Katolikleri lideri Papa 16. Benedikt’e hitaben yazdığı mektup, Vatikan’da düzenlenen “Ortadoğu Piskoposları Konferansı” sırasında kendisine teslim edildi.

Bu konferanstan sonra, Vatikan’daki “Dinlerarası Görüşme Papalık Konseyi” Başkanı Kardinal Tural, İran’a gelerek Papa’nın cevabını Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a teslim etti.

İran’ın Vatikan Büyükelçiliği tarafından bu hususta verilen bilgiye göre, Papa 16. Benedikt söz konusu mektubunda Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın samimi kutlamaları ve değindiği konularından dolayı teşekkürlerini ifade ederek “Kanaatimce, insanın manevi boyutuna saygı duyulması, adalete dayalı sosyal düzenin oluşması ve kalıcı bir barışın elde edilebilmesi için kaçınılmaz bir şart” diye kaydetti.

Papa 16. Benedikt mektubunun başka bir bölümünde “İnsan kerameti ve yüceliği bir asıl olarak siyasi, sosyal faaliyetler için bir ilham kaynağı olduğunda, kamu iyiliğinin takip edilmesi de bir sorumluluk olarak ortaya çıkıyor ve böylece milletler arasında kalıcı bir barış ve huzurun temin edilmesi yolunda sağlam temeller atılmış oluyor” ifadesini kullanarak “Barış her şeyden önce Allah tarafından insanlara bağışlanmış olan bir muhibettir, ki onu da dualarda aramak gerekir. Barış aynı zamanda iyi niyetli insanların ortak çabalarının bir neticesidir.” diye ekledi.

Dünya Katolikleri lideri Papa daha sonra, İran ve dünyadaki bütün Katoliklerin birbirleriyle işbirliğinde bulunma ve içinde yaşadıkları toplumların iyiliği yolunda samimi ve dürüst olarak çaba harcadıkların kaydederek mektubunu şöyle sürdürdü: “Yine de ben, Vatikan’la İran arasındaki samimi ilişkilerin her zaman daha da geliştirilmesi ve böylece yerel kiliseyle İranlı medeni yetkililer arasındaki ilişkilerin de genişlik kazanmasını temenni ediyorum. Ayrıca, ikili komisyon oluşturulmasının da ortak meselelerin görüşülmesine yardımcı olacağına inanıyorum.”

Papa 16. Benedikt daha sonra mektubunu şöyle bitirdi: “Sayın Cumhurbaşkanı, bu duygularla ben bir kez daha bu fırsatı kullanarak size olan içten saygılarımı arz ederim. Vatikan. 16. Benedikt”

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.