AvrupaHaberler

Paris saldırılarının bilançosu: 153 ölü

Fransa’nın başkenti Paris’te dün gece ardarda silahlı ve bombalı saldırılar düzenlendi. Farklı noktalardaki saldırılarda, polis kaynaklarına göre en az 142 kişi hayatını kaybetti. Basın ise ölü sayısını 153’olarak veriyor. Paris Savcılığı saldırıya karışan sekiz silahlı militanın ölü olarak ele geçirildiğini duyurdu.

Fransa’nın başkenti Paris’te peş peşe silahlı ve bombalı saldırılar düzenlendi. Farklı noktalarda düzenlenen saldırılarda şu ana kadar 153 kişi hayatını kaybetti. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande olağanüstü hal ilan etti.

Paris’te meydana gelen beş ayrı silahlı saldırı ve “Stade de France”ın etrafındaki iki ayrı patlamada ölenlerin sayısı 153’e çıktı. Bazı kaynaklar ölü sayısını daha fazla verirken, 80’i ağır 200 civarında da yaralı var. Ölenler arasında Bataclon’daki rehine kurtarma operasyonuna katılan Fransız özel harekat timinden dört polisin olduğu da öne sürüldü, ama bu iddia şu ana kader henüz doğrulanmadı.

Sadece, Paris’te Bataclan konser salonuna düzenlenen saldırıda ölü sayısı 100’ü geçik. Silahlı militanlar, saldırı sırasında kaleşnikov ve el bombaları kullanırken, Stad de France civarındaki iki canlı bomba ise kendini patlayıcılarla havaya uçurdu.

Silahlı saldırılar, 10. bölgedeki Charonne sokağı ve 11. bölgedeki Bataclan konser salonunda gerçekleşti. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, 10. bölgedeki saldırıda otomobilden çıkan bir kişi, “La Belle Equipe” isimli restoranın bahçesindeki müşterileri otomatik tüfekle taradı.

11. bölgedeki Bataclan konser salonunun etrafındaki saldırıda ise iki veya üç kişi yine otomatik silahlarla kalabalığı ve güvenlik güçlerini taradı. Bu saldırganların birkaç kişiyi rehin aldığı bildirildi.

Başkenti kana bulayan iki ayrı silahlı ve üç ayrı bombalı saldırıda savcının açıklamasına göre en az 120 kişi hayatını kaybetti. Polis kaynakları ise 100’ü konser salonunda 142 kişinin öldürüldüğünü bildirmişti. Yaralı sayısı ile ilgili çelişkili bilgiler olmakla birlikte, en az 60 kişinin hastanelerde tedavi altında olduğu belirtiliyor.

Stade de France’daki üç saldırıdan ikisinin intihar saldırısı olarak gerçekleştiği ve saldırıyı düzenleyen iki kişinin üzerlerindeki bombaları patlattıkları bildirildi.

Yine polisin, Bataclan konser salonunda rehineleri kurtarmak için yaptığı operasyonda üç terörist öldürüldü.

Fransa’da bakanlar kurulu, Paris’i sarsan terör saldırılarının ardından bugün Elysee Sarayı’nda olağanüstü toplandı. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, ülkede olağanüstü hal ilan etmesi ve sınırlarının kapatılmasına karar vermesinin ardından yapılan toplantıda terörle mücadelede ivedilikle alınacak önlemler masaya yatırıldı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlar kurulu Hollande’ın açıkladığı olağanüstü hal ilanını onayladı.

Alınan önlemler çerçevesinde ilk etapta 1500 ilave askerin güvenliğin sağlanması için görevlendirilmesi kararlaştırıldı.

Fransa ve Alman milli takımlarının dostluk maçında karşılaştığı “Stade de France”ın etrafında ise en az iki bombanın patladığı bildirildi.

Statta bulunan Cumhurbaşkanı François Hollande ve İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’ün derhal yoğun güvenlik önlemleri altında stattan ayrıldığı ve konuyla ilgili “kriz masası” oluşturulduğu bildirildi.

Fransa’nın başkenti Paris saldırılarla sarsılırken, başkent bölgesinde güvenlik önlemleri en üst seviye çıkartıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın olağanüstü hal ilan etmesinin ardından, başkentin bazı bölgelerine askeri birliklerin konuşlandırıldıkları gözleniyor.

Emniyet, güvenlik önlemleri çerçevesinde başkentteki 5 metro istasyonunu kapattı.

Paris’in 11. bölgesindeki Bataclan konser salonunda rehin tutulanları kurtarmak için polis operasyon yaptı.

Bu arada “Stade de France” yakınlarındaki patlamalardan birisinin intihar saldırısı sonucu olduğu ve saldırıyı düzenleyen kişinin üzerindeki bombayı patlattığı belirtiliyor.

France 24 kanalı, stadın etrafındaki üç mağazanın bombalı saldırının hedefi olduğunu bildirdi.

Yine France 24 kanalı polis kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, başkentte toplam 7 ayrı bölgede saldırı ve çatışmaların gerçekleştiğini duyurdu.

Stade de France’ın etrafındaki üç ayrı bombalı saldırı ve diğer iki bölgedeki silahlı saldırıların akşam yerel saat ile 22 sularında başlaması, teröristlerin aynı anda, planlı ve koordineli bir şekilde hareket ettiğini ortaya koyuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.