AvrupaHaberler

Paris’teki iklim eylemine gazlı müdahale: 317 gözaltı

Fransa’da İklim Değişikliği Konferansı’na yapılan protestolara polis sert müdahale uyguladı. 317 eylemci gözaltına alındı.

Paris’te başlayacak Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi öncesinde iklim değişikliğiyle mücadele için gösteriler yapıldı. Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşen Birleşmiş Millletler İklim Değişikliği Konferansı’na karşı gerçekleştirilen eylemlere polis sert müdahale uyguladı. Müdahalenin Paris saldırılarının ardından hala sürmekte olan olağanüstü hal nedeniyle uygulandığı belirtilirken, Fransız polisi 317 eylemcinin gözaltına alındığını duyurdu.

Tüm toplu gösterilerin yasaklandığı Fransa başkentinde polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.
Polis yoğun şekilde biber gazı da kullanırken, eylemcilerle polis arasında çatışamalar da çıktığı, eylemcilerinse küresel ısınmaya karşı liderlerin ciddi adımlar atmamasına tepkili oldukları bildirildi.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazaneuve, 200’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı ve şehir merkezine girmeye çalışan gruplar için “Oraya sorun çıkarmak için gelmiş olan küçük azınlıklar” ifadesini kullandı.

Paris’te ayrıca yürüyüşün yasaklanmasına tepki olarak Cumhuriyet Meydanı’na yüzlerce çift ayakkabı bırakıldı. Ayakkabılar arasında iklim değişikliğine karşı acil eylem çağrısı yapan Papa Francesco’nun verdiği bir ayakkabı da vardı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.