AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Patrik Andonius Maloff: İran dinlerin barış içinde yaşaması konusunda önemli hizmetler sunuyor

Yunanistan ortodoks Kilisesi Merkez Ofisi Temsilcisi patrik Andonius Maloff, İran’da farklı dinlere mensup kişilerin barışçıl şekilde ve kardeşçe yaşadığını ve İran’ın bu alanda önemli hizmetler sunduğunu dile getirdi.

Yunanistan ortodoks Kilisesi Merkez Ofisi Temsilcisi patrik Andonius Maloff, İran Atina Kültür Müsteşarı ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, ‘İran’da farklı dinlere mensup kişiler barışçıl şekilde ve kardeşçe yaşıyor ve İran bu alanda önemli hizmetler sunmaktadır’ değerlendirmesinde bulundu.

İran’ın dinlerin barış içinde yaşamaya devam etmesi konusunda sunduğu hizmetler ve sağladığı katkılardan haberdar olduklarını belirten Yunan patrik, İran’da Yahudi, Hristiyan ve Zerdüşt dinlerine mensup kişilerin İran müslüman halkı ile iç içe ve sorun olmadan yaşadığını aktardı.

‘Tahran’ın ortasında bir ortodoks kilisesinin varlığı, İran devletinin dinlerin barış içinde yaşaması için gösterdiği özeni gözler önüne seriyor’ diyen patrik Andonius Maloff, İran ve Yunan halkı arasındaki ilişkilerin iyi ve tarihi olduğunu ve müslümanlarla hristiyanlar arasında birçok ortak noktanın bulunduğunun altını çizdi.

İran Atina Kültür Müsteşarı Ali Muhammed Hilimi de bu görüşmede yaptığı açıklamada, İran’ın dini azınlıkların haklarını koruduğunu ve bu dinlere mensup kişilerin İran’ın toplam nüfusunun %1’ini oluşturmasına rağmen müslümanlarla aynı hakları paylaştığını ifade etti.

Bazı Batı ve bölge ülkelerinin İslam ülkeleri arasında güvensizlik ve kriz yaratmak peşinde olduğuna işaret eden Hilmi, ‘Maalesef bazı savaş çığırtkanlığı yapan devletler, siyasi emperyalizmi yaygınlaştırmak için Ortadoğu’da terör oluşumları oluşturarak bölgede savaş çıkartmaktalar. Suriye gibi ülkelerde bu durumu açıkça görmek mümkün’ açıklamasında bulundu.

İran ve Yunanistan Ortodoks Kilisesi arasında kültürel işbirliğin artmasını istediklerini vurgulayan İran Atina Kültür Müsteşarı, gelecek aylarda bu konuda kültürel ve dini program ve seminer düzenleme konusunda Yunan patrikle fikir alışverişinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.