HaberlerOrtadoğuSuriye

Patriot füzelerinin yerleştirilmesi Suriye krizinin siyasi çözümüne aykırıdır

Rusya’nın NATO Temsilcisi, Suriye krizinin uluslararası bir sorun haline geldiğine değinerek, NATO’nun Türkiye’ye Patriot füzeleri yerleştirerek krizi şiddetlendirdiği uyarısında bulundu.

Rusya’nın NATO Temsilcisi Aleksandr Gruşko, Suriye’de kriz ortamının artabileceğini dikkate alarak, NATO’nun bu krizle ilgili rolunün artabileceği uyarısında bulundu.

“Rasha today” haber sitesinin bildirdiğine göre, Gruşko Türkiye’nin Suriye’yle ortak sınır bölgesinde Patriot füzeleri yerleştirilmesinin Suriye krizinin dünya çapında büyüdüğünün bir göstergesi olduğunun altını çizerek “NATO’nun bu ülke üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturmaktan ve aynı şekilde Türkiye-Suriye sınır kapısında kontrol durakları kurmaktan sakınacağına dair verdiği vaadlerine bağlı kalmasını temenni ediyoruz” dedi.

Rusya’nın NATO Temsilcisi Gruşko daha sonra “Patriot füzelerinin yerleştirilmesi Suriye krizinin siyasi yollarla çözümlendirilmesi prensibine aykırı. Bu ülkede her şeyden önce şiddet olaylarının durdurulması lazım. Cenevre anlaşması gereği kaba güce başvurmak değil Geçiş Heyeti kurulması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.