HaberlerKuzey Amerika

Pelosi: Göçmen çocukların ailelerinden ayrılması korkunç bir cinayettir

Amerikan temsilciler meclisinde azınlık Demokratlar lideri dün yaptığı açıklamada ABD başkanı Trump’ın göçmen çocuklarını ailelerinden ayırma politikasının korkunç bir cinayet olduğunu bildirerek Trump’ın bu uygulamayla göçmen yasalarını resmen ihlal ettiğini bildirdi.

İRİB haber ajansının bildirdiğine göre Nancy Pelosi, Trump’ın bu siyasetinin, Amerikanın alnında bir kara leke olarak durduğunu bildirdi.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) son 6 haftada Meksika sınırını geçen yaklaşık 2 bin göçmen çocuğu zorla ailelerinden ayıran ABD’ye söz konusu politikadan derhal vazgeçmesi çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, oturumun açılışında yaptığı konuşmada, “ABD’nin ebeveynlerinin aldığı karar nedeniyle çocukları cezalandırılan uygulamalarından derin endişe duyuyorum. Son 6 haftada 2 bine yakın çocuk ailelerinden zorla uzaklaştırıldı” ifadelerini kullandı.

Hüseyin, “ABD’ye çocukları zorla ailelerinden ayırma uygulamasını derhal sona erdirmesi çağrısında bulunuyorum” dedi.

Donald Trump yönetiminin yeni uygulamasına göre, ABD’ye yasadışı yollardan giren yetişkinler gözaltına alınırken, çocukları Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tahsis ettiği bakımevlerine gönderiliyor.

Dünya genelinde devam eden insan hakları ihlallerine de değinen Hüseyin, “Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik geniş çaplı, organize ve sistematik saldırılar var. Bu saldırıların mahkeme tarafından kabul edildiğinde soykırım olarak nitelenmesi yüksek ihtimal” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.