DünyaHaberlerOrtadoğu

Pence’in İsrail ziyaretinde skandal görüntü; Arap milletvekilleri meclisten dışarı çıkartıldı

İşgalci İsrail yine haddini aştı. ABD Başkan Yardımcısı Pence, İsrail Meclisi’nde konuşma yaparken ellerinde “Kudüs Filistin’in başkentidir” yazılı kartları açan Arap asıllı milletvekilleri güvenlik güçlerinlerce zorla dışarı atıldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın skandal Kudüs kararının ardından Başkan Yardımcısı Mike Pence Orta Doğu turuna çıktı. Pence; Mısır, Ürdün ve İsrail’i kapsayan 4 günlük turunun üçüncü durağı olan İsrail’e geldi.

Siyonist İsrail Meclisi’nde bir konuşma yapan ABD Başkan Yardımcısı Pence’i meclisteki Arap asıllı milletvekilleri protesto etti. 13 milletvekili Pence konuşurken ellerinde “Kudüs Filistin’in başkentidir” yazılı kartlarla oturdu.

Konuşma sırasında ellerindeki afişleri açan Arap asıllı milletvekillerine güvenlik ve diğer İsrailli vekiller küstahça müdahale ederek zorla dışarı çıkarttı.

Daha sonra Arap milletvekilleri ortak bir bildiri yayınlayarak Pence ve Trump’ın Filistin barış görüşmelerinde çıkmaza girilmesinin asıl sorumlusu olduğunu ve Amrika’nın hiç bir zaman iyi ve güvenilir bir aracı olamadığını bildirdi.

Son günlerde Filistinli gruplar ABD başkan yardımcısı Pence’nin işgal altındaki topraklara yapacağı geziyi protesto etmekteydiler.

Pence, Mısır ve Ürdün gezisi ardından dün İşgal altındaki topraklara gelmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.