AmerikaDünyaHaberlerUkranya Rusya savaşıUkrayna

Pentagon: ABD, Ukrayna kuvvetlerini Patriots füze sistemlerini konuşlandırma konusunda eğitecek

ABD, çok geçmeden, Rusya’nın eski Sovyet repubilc’ine karşı devam eden savaşının ortasında, Washington’un Ukrayna’ya sağlama sözü verdiği Amerikan Patriot füze sistemlerinin nasıl konuşlandırılacağı ve korunacağı konusunda çok sayıda Ukrayna askerini eğitmeye başlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Salı günü bilgileri açıkladı.

Pentagon Basın Sekreteri Tuğgeneral Pat Ryder gazetecilere verdiği demeçte, “Ukrayna kuvvetlerinin Patriot hava savunma sistemi konusundaki eğitimi, önümüzdeki hafta Oklahoma’daki Fort Sill’de başlayacak” dedi.

Ryder, “Eğitim, birkaç ay sürmesi beklenen bir eğitim kursu boyunca savunma sistemini işletmek, sürdürmek ve sürdürmek için yaklaşık 90 ila 100 Ukraynalı asker hazırlayacak” dedi.

ABD, geçtiğimiz ay, Kiev’in Washington’a bunu yapması için yaptığı ısrarlı çağrılara yanıt olarak, Ukrayna’ya bir Patriot bataryası gönderme sözü verdi.

Karadan havaya füze sistemi başlangıçta uçakları engellemek için tasarlandı, ancak 1980’lerde balistik füzelere karşı koymak için değiştirildi.

Salı günkü duyuru, ABD askeri yetkililerinin önümüzdeki hafta yapılması planlanan yeni bir Pentagon sevkiyatının bir parçası olarak Stryker zırhlı araçlarını Ukrayna’ya teslim etmeyi düşündüklerine işaret eden raporlardan bir günden kısa bir süre sonra geldi. General Dynamics Land Systems tarafından üretilen Stryker, genellikle .50 kalibrelik bir makineli tüfek taşıyan, off-road gövde tipine sahip sekiz tekerlekli bir çapraz zırhlı personel taşıyıcısıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (23) içerik yüklenmiştir.