AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Pentagon: Almanya’dan ABD askerlerini çekmiyoruz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD’nin Almanya’daki askeri güçlerini çekeceğine dair medyada çıkan haberleri reddetti.

Washington Post kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı’nın askerlerini Almanya’dan çekeceğini ve bunun için gerekli ön araştırmaları yaptığını bildirmişti.

Bunun ardından Pentagon sözcüsü Eric Pahon, bakanlığın Almanya ‘dan mevcut herhangi bir Amerikan kuvvetini geri çekme niyetinde olmadığına dair haberlere cevap verdi.

Bu arada ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı’nın Almanya’daki Amerikan birliklerinin statüsünü değiştirmesi yönünde bir talep olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada, Almanya’nın savunma alanında daha fazla harcama yapması gerektiğini bildirmişti.

Öte yandan ABD’nin Atlantik cephesinden uzaklaşması Trump yönetimi içerisinde de tepkiyle karşılandı. Amerikan Foreign Policy dergisi, Washington’ın AB politikası konusunda anlaşmazlığa düşen ABD’nin Estonya Büyükelçisi James Melville’in istifa edeceğini bildirdi. Deneyimli diplomatın sosyal medya üzerinden arkadaşlarına gönderdiği özel mesaja yer veren dergi, Melville’in “Başkan’ın ‘AB’nin ABD’den faydalanmak için tuzak kurduğu’ ya da ‘NATO, NAFTA kadar kötü’ açıklamaları benim gitme zamanımın geldiğini kanıtlıyor” dediğini aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.