HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Pentagon ile Bağlantılı Şirketler Teröristlere Silah ve Mühimmat Aktardı

Bulgaristanlı Denise web haber sitesi; ABD savunma bakanlığı Pentagon ile bağlantılı şirketlerin geçen ay içinde Suriye’de ABD’ye tabilikleriyle bilinen ve ‘ılımlı muhalifler’ adı verilen terör örgütlere 23 ton silah ve mühimmat aktardığını ortaya çıkardı.

Web sitesi ‘Bulgaristan’dan Suriye’ye 23 ton mühimmat’ başlığı altında yayınladığı raporda; merkezi New York’ta bulunan uluslar arası gümrük verileri şirketinden alınan bilgilere göre Şubat ayında Pentagon ile işbirliği içinde olan bir kısım şirketlerin Suriye’deki terör örgütlere 23 ton silah ve mühimmat aktardıklarını kaydetti.

Avrupa Konseyi parlamenter cemiyeti geçen Ocak ayının 26’sında Bulgaristan ve Romanya’nın ABD istihbarat merkezi ile işbirliği içinde Suriye’de radikal terör örgütlere silah ve mühimmat aktarmaları konusunda soruşturmanın açılmasını talep etmişti.

Bulgar web sitesi raporunda söz konusu silah ve mühimmatın ilk partisinin 16 Şubat tarihinde önce Almanya’ya, oradan da Amerikan bir yük gemisi ile Ürdün’e aktarıldığını kaydetti. Raporda söz konusu silah ve mühimmat arasında grad füzeleri, RPG roketleri ve daha başka ağır silahların bulunduğuna dikkat çekildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.