HaberlerLatin Amerika

Peru’da ABD uçak gemisinin gelişi protesto edildi

3200 Askerle Güney Amerika ülkesi Peru’ya altı günlük ziyaret için gelen ABD uçak gemisi USS George Washington’a karşı halk Lima’da harekete geçti.

Yakın bir zamanda Callao limanına askeri kuvvetlerin gelmesi ile karşı karşıya olduklarını söyleyen eski milletvekili Gustavo Espinoza, verdiği demeçte “Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı diğer ülkelerdekine benzer olarak askeri bir işgaldir” dedi.

Espinoza ayrıca “Kısaca tezgahlanan bu ‘acı operasyon’ (…) Peru’da sadece ABD varlığının olmadığını burasının Amerika olduğunu teyit ediyor ve aynı zamanda bu durum Hükümdarın bölgede ki hakim güçler dengesini değiştirmek istediğini gösteriyor,” dedi.

Savaş gemisinin gelişini öğrenen halk Peru’nun egemenliğine ve güvenliğine zararlı ABD askeri varlığına karşı geliştirdikleri strateji ile 21 Ağustos’ta seferber olmuşlardı.

Onur Kolektifi (Collective Dignity) “Inca topraklarında dokuz ABD askeri üssünün bulunduğu ve üç limanın ABD Dördüncü Filosu gemilerine yakıt ikmali için kullandırıldığını” ifade etti.

Şubat ayından bu yana yüzden fazla Amerikan askeri Peru’ya girdi.

Ocak ayında Peru Kongresi tarafından ikili askeri işbirliği anlaşmasının bir parçası olan askeri heyetlerin ziyareti onaylanarak ABD askerlerine Peru topraklarına serbestçe giriş ve konaklama yetkisi verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.