DünyaHaberler

Peskov: Dolara alternatif arayan ülkelerin sayısı artıyor

Rusya Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, rezerv para olarak Amerikan dolarına alternatif arayan Asya ve Avrupa ülkelerinin sayısının giderek arttığını belirtti.

Rossiya 1 televizyonundaki ‘Moskova. Kremlin. Putin’ programına konuşan Peskov, doların onlarca yıldır dünyanın temel rezerv parası olduğunu kaydederek, “Doları çıkaran ülke olarak ABD birden, bu rezerv parasına güveni sarsmaya başlayan adımlar atmaya başlıyor. Sadece Doğu’da değil, Avrupa’da da ABD dolarına bağımlılığı nasıl minimize edebileceklerini düşünmeye başlayan ülkelerin sayısı giderek artıyor. Onlar birden şunu anladı, a) bu mümkün, b) bunu yapmak lazım ve c) yapabilen canını kurtarsın ve bunu en kısa zamanda yapmak lazım” ifadelerini kullandı.

Peskov, “Sallanan sistemin yerine yeni bir mihveri koymak hiç de kolay bir iş değil. Ama alternatif arayışının başlaması bir gerçek” diye kaydetti.

Bu arada Rusya’nın en büyük bankalarından birinin müdürü olan Andrey Kostin ise doların ülkeler arasında ticari ve iktisadi ilişkilerinde kaldırılması gerektiğini ve Rusya’nın bu işi kesinlikle yapacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.