BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Petrol sanayide dışa bağımlılık giderek azalıyor

İran İslam Cumhuriyetinin geçen 30 yıldaki parlak başarılarına işaret eden Uluslararası Enerji Araştırmalar Kurumu Başkanı Ali Mubini Dehkerdi, şu anda İran’ın petrol teçhizatı konusunda bilgi üretiminde yüzde 50 dışa bağımsız olduğunu belirtti.

Dehkerdi İslami devrimin en büyük getirisinin İran’ın uluslararasınca planlanan projelerin kaydından kurtulması olduğunu vurgulayarak, petrol sanayi uzmanları arasında öz güvenin şekillenmesinin, İslami devrimin büyük getirilerinden biri olduğunu belirtti.

Dehkerdi “bu sanayide yaptırım, savaş, üretim ve satış engellerinin olduğu yıllarda çalışan gücümüzü teknik, ekonomi, siyasi ve sosyal alanda özgüven aşılayabilirsek gelişme yolunda temel adımları atmış olacağız ki bu da İslam devrimin petrol sanayisindeki getirisidir” dedi.

Dehkerdi sözlerini şöyle sürdürdü: “bugün petrol sanayisinin ön kolunda yüzde 90 dışa bağımsızlığa ulaştık. Arama ve kazı faaliyetlerinde kendi uzmanlarımız yeni havzalarda çalışıyor ve bu alanlarda adımlar atıyorlar. Üretim alanında petrol sanayisinin yerli uzmanları üretimi üstlenmektedir halbuki geçmiş dönemde tüm konularda tamamen dışa bağımlıydık.”

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.