HaberlerİranOrtadoğu

Petrol ve doğalgaz sanayisine 20 milyar dolar yatırım yapıldı

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakan yardımcısı Hüseyin Şirazi, bu yılın ilk dokuz ayında petrol ve doğal gaz sanayisi bölümünde 20 milyar dolar yatırım yapıldığını ve bu rakamın yıl sonuna kadar 30 milyar dolara ulaşmasının tahmin edildiğini belirtti.

Rus tarafının daveti üzerine beraberindeki enerji uzmanları ve yetkilileriyle birlikte Moskova’ya giden Şirazi, yaptığı açıklamada “9. Hükûmetin dört yıllık faaliyeti döneminde devlet kurumları ve özel sektör tarafından petrol ve doğal gaz sanayi alanında 66 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu oranın dışında petrol bakanlığının uzmanlık bütçelerinden de petrol ve doğal gaz sanayisinde yatırımlar yapıldı” dedi.

Dış kaynaklar ve yabancı ülkelerin özel sektörleri tarafından yıllık 30-35 milyar doların ülke petrol ve doğal gaz sanayisinde yatırımın yapılmasının tahmin edildiğine işaret eden Şirazi “bu yılın ilk dokuz ayında 20 milyar dolar İran’ın petrol ve doğal gaz sektöründe yatırım yapıldı. Şu anda günlük 600 milyon metreküp gaz ülkede üretiliyor ve petrol çıkartma oranı da günde dört milyon varile çıktı. Benzinin günlük üretim oranı da 44 milyon litredir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.