AvrupaDünyaHaberler

Polonya’da kabine değişikliği

Polonya hükümetinde aralarında dışişleri bakanı, savunma bakanı ve içişleri bakanın da bulunduğu 9 bakan değişti. Köklü kabine revizyonu Brüksel’e bir yakınlaşma sinyali olarak nitelendiriliyor.

Polonya’da bugün kabinede köklü değişikliğine gidildi. Milliyetçi ve muhafazakar çizgideki Hukuk ve Adalet Partisi PiS’in iktidarda olduğu Polonya’da 11 Aralık’ta yemin ederek göreve başlayan Başbakan Mateusz Morawiecki, Ocak ayı içerisinde kabinede değişikliğe gidileceğini duyurmuştu.

Kabinede 9 bakan değişti; kabinenin en tartışmalı isimleri Dışişleri Bakanı Witold Waszyczykowski, Savunma Bakanı Antoni Macierewicz ve Çevre Bakanı Jan Szyszko koltuklarını kaybetti.

Özellikle Dışişleri Bakanı Waszyczykowski, Almanya’ya yönelik sert söylemleri nedeniyle tartışma konusu olmuştu.

Yapılan değişiklikle Dışişleri Bakanlığına Jacek Czaputowicz, Savunma Bakanlığına İçişleri ve Yönetim Bakanlığı görevini yürüten Mariusz Blaszczak, Blaszczak’tan boşalan koltuğa Joachim Brudzinski, Sağlık Bakanlığına Lukasz Szymonski, Finans Bakanlığına Teresa Czerwinska, Yatırım ve Kalkınma Bakanlığına Jerzy Kwiecinski, Çevre Bakanlığına Henryk Kowalczyk, Girişimcilik ve Teknoloji Bakanlığına Jadwiga Emilewicz, Altyapı Bakanlığına Andrzej Adamczyk atandı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.