HaberlerKuzey Amerika

Pompeo: İran yaptırımlarını ağırlaştıracağız

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington yönetimi İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı yaptırımlarını ağırlaştıracağını açıkladı.

Cumartesi günü Singapur’da düzenlenen ASEAN Dışişleri Bakanları zirvesine katıldıktan sonra Amerika’ya geri dönüşü sırasında gazetecilere açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerika İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı yeni tur yaptırımlarını Pazartesi gününden itibaren uygulamaya başlayacağını belirtti.

İran karşıtı illegal yaptırımlara değinen Mike Pompeo, bu yaptırımlar Amerika’nın İran karşıtı uygulamalarının bibr başka bölümü olduğunu ifade etti.

Mike Pompeo bu açıklamayı, ABD Başkanı Donald Trump geçen gün İran İslam Cumhuriyeti ile önşartsız müzakere etmeye hazır olduğunu iddia ettiği bir sırada yaptı.

Amerika Başkanı Donald Trump da bu sahtekarca açıklamasını, geçen 8 Mayıs 2018’de İran’a karşı mesnetsiz iddialarını tekrarlayarak Bercam nükleer anlaşmasından çekildiğini ve üç ila altı ay içinde İran’a nükleer yaptırımları yeniden dayatacaklarını açıkladığı halde ileri sürdü.

Trump’ın bu hareketi İran ve uluslararası camia tarafından şiddetle kınandı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.