ArabistanHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Pompeo, Suudi dışişleri bakanı ve Mogherini ile İran’ı görüştü

Brüksel’deki NATO toplantılarına katılan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Avrupalı müttefikleri ve Suudi Arabistan dışişleri bakanı ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Belçika’nın başkenti Brüksel’de devam eden NATO zirvesinde gerçekleştirdiği görüşmelerde Suudi rejimi dışişleri bakanı Adil El’Cübeyr ve AB dış siyaset sorumlusu Fedrico Mogherini ile ikili ilişkileri daha da geliştirme ve sözde İran tehditleri konusunu görüştüğüne yer verdi.

İran İslam Cumhuriyetinin teröristlerle mücadele konusunda Irak ve Suriye yönetimlerine verdiği müsteşarlık desteği ve ABD ve onların bölgedeki bazı ülkelerin desteğindeki teröristlerin yenilgileriyle sonuçlanması İran aleyhinde tepkilere ve öfkelerine neden olmaya devam ediyor.

Bu arada Amerikan dışişleri bakanlığı, Pompeo ve Mogherini arasında yapılan görüşmede, İran’ın Ortadoğu bölgesindeki nüfuzu ile mücadele edilmesi konusunda tarafların anlaştığını iddia etti.

Öte yandan AB dış siyaset sorumlusu Mogherini’nin ofisinden yapılan açıklamada ise görüşmede Mogherini’nin, Amerika’ya, nükleer anlaşmaya bağlı kalmasını hatırlattığına yer verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (2) içerik yüklenmiştir.