AvrupaHaberler

Portekiz meclisi siyonist rejimi kınadı

Portekiz parlamentosu, siyonist rejim İsrail’in Gazze’ye uluslararası insani yardım götüren filoya yaptığı saldırıyı kınadı.

Alınan bilgiye göre, parlamentonun dün yapılan oturumunda İsrail’in saldırısını kınama metnine iktidardaki Sosyalist Parti (PS) ile muhalefetteki diğer sol ve komünist partiler destek verdi, sağ görüşlü partiler ise karşı oy kullandı.

Kınama kararında “Portekiz Cumhuriyeti Meclisi, İsrail devletinin ambargosu altında bulunan, dramatik yaşam şartlarında olan insanlara yardım hedefiyle Gazze’ye giden Özgürlük Filosuna karşı İsrail askerleri tarafından yapılan, ölü ve yaralıların olduğu saldırıyı kesin bir şekilde kınamaktadır” denildi.

Portekizli milletvekilleri, İsrail’in saldırısıyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyinden çıkan karara da destek vererek, olayla ilgili “inanılır, şeffaf, tarafsız ve acil” bir soruşturma açılmasını istediler.

Mecliste yapılan konuşmalarda PS adına söz alan Maria de Belem Roseira, “İsrail, ne orantısız güç kullanma, ne de Gazze’ye ambargo koyma hakkına sahiptir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Ocak 2022 (23) içerik yüklenmiştir.