AvrupaHaberler

Portekiz’de bütçe protestoları sürüyor, göstericiler dört bakanlığı işgal etti

Portekiz’de parlamentonun onayladığı 2014 bütçesine yönelik protestolar devam ediyor. Göstericiler dört bakanlığı işgal etti.

Portekiz’de muhafazakâr Pedro Passos Coelho hükümeti 2014 bütçesi kapsamında uygulanacak vergi zamları ve kesintiler yoluyla 3 milyar 900 milyon euro tasarruf sağlamayı hedefliyor. Kemer sıkma politikalarından bunalan Portekizlilerin protestoları ise devam ediyor. 2014 bütçesini protesto eden yaklaşık 200 protestocu Lizbon’daki dört bakanlığı işgal etti.

Devlet bütçesindeki açığı gayrısafi yurtiçi hâsılanın yüzde dördüne çekmeyi hedefleyen bütçe tasarısı 230 sandalyeli parlamentoda 132 milletvekiline sahip olan hükümet partilerinin oylarıyla kabul edilmiş, muhalefet ise bütçe planına karşı çıkmıştı. Oylama öncesinde Maliye Bakanı Maria Luis Albuquerque’nin konuşması protestocuların “İstafa, istifa” sloganlarıyla kesilmişti.

Protestocular pazartesi gününden bu yana parlamento önündeki gösterilerini sürdürüyor. Uygulanacak yeni tasarruf tedbirlerinden en çok maaşları yüzde 2,5 ile yüzde 12 oranında kesintiye uğrayacak olan emekli ve memurların etkileneceği kaydediliyor.

Gösteriler bütçe konusundaki kararı değiştirecek olmasa da protestocuların hedefi tasarruf önlemlerine karşı olduklarını parlamentoya duyurmak.

Anayasa Mahkemesi geçen aylarda iki kez planlanan tasarruf önlemlerinin anayasaya aykırı olduğu yönünde görüş belirtmişti. Geçen pazartesi haftalık çalışma saatini 35’ten 40’a çıkaran mahkeme, diğer konuları ise henüz karar bağlamadı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.