AvrupaHaberler

Portekiz’de üç bakan istifa etti

Portekiz’de özel bir şirketin davetini kabul ederek 2016’da Fransa’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Portekiz Milli Takımı’nın maçlarını seyretmeye gittikleri ortaya çıkan üç devlet bakanı istifa etti.

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, mali işlerden sorumlu Devlet Bakanı Fernando Rocha, endüstriden sorumlu Devlet Bakanı Joao Vasconcelos ve uluslararası ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Jorge Costa’nın istifalarını kabul etti.

Temmuz 2016’da Portekiz’in kupa kazandığı Avrupa Futbol Şampiyonası’nda “Galp” adlı petrol şirketinin davetlisi olarak 3 bakanın Fransa’ya gitmesiyle ilgili soruşturma açılmıştı.

Costa, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Soruşturmada adlarının geçmesi, savcılık tarafından herhangi bir şeyle suçlandıkları anlamına gelmiyor.” dedi.

Söz konusu dönemde Portekiz’de resmi görevlilerin özel davetleri kabul etmesini yasaklayacak herhangi bir yasa bulunmuyordu.

Bakanlar, soruşturma açılınca Fransa’ya yaptıkları seyahatin parasını Galp şirketine geri ödemişti.

Portekiz’deki sosyalist hükümet, yaşanan tartışmalardan dolayı 2016 yılı sonunda yeni bir yasa çıkararak resmi görevlilerin davetiye ve hediye almasına çok ciddi sınırlamalar getirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.