FilistinHaberlerOrtadoğu

Praver planı Filistinlileri göçe zorlamanın en iğrenç şeklidir

Filistin Adalet Bakanlığı’nın Yasal Konular Genel İdaresi tarafından hazırlanan raporda işgal yönetiminin Nakab bölgesindeki Filistin köylerini boşaltmak amacıyla hazırladığı ve Knesset’ten geçirdiği bir yasayla da uygulamaya koyduğu Praver Planı’nın Filistinlileri yurtlarından çıkarmak için başvurulan uygulamaların en iğrenç metotlarından biri olduğuna dikkat çekildi.

Raporda işgal devletinin Praver Kanunu çerçevesinde, resmen tanımadığını bildirdiği ve en-Nakab bölgesinde bulunan 22 köydeki Filistinlileri evlerinden çıkarmayı ve buraların ahalilerini göçe zorlamayı hedefliyor. Bu köylerde yaşayan Filistinlilerin sayısının 40 bin civarında olduğu ve onların da Nakab bölgesinde yaşayan Bedevi Arapların yüzde kırkını oluşturduğu ifade edildi.

Siyonist işgal devleti aynı zamanda bölgede yaşayan Bedevi Araplara ait 800 bin dönüm araziyi gasp etmeyi hedefliyor. Bu durumda bölge ahalisinin % 30’unu oluşturan Arap nüfus bölgedeki arazinin % 1’lik kısmına sıkıştırılmış olacak.

İşgal devleti Filistin’in tarihî arazilerinin üçte ikisine tekabül eden Nakab bölgesiyle ilgili bu iğrenç planını Bedevileri belli yerlere toplama ve sözde “devlet arazisi (!)”ni saldırılara karşı korumaya alma iddiasıyla hayata geçirmek istediğini ileri sürüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.