HaberlerİranOrtadoğu

Press TV muhabirinin tutuklanması ırkçılık belirtisidir

Texas Houston Üniversitesi öğretim görevlisi Gerald Horne, İran devlet televizyonu Press TV muhabiri Merziye Haşimi’nin ABD polisi tarafından tutuklanmasıbıb ırkçılık güdüsü taşıdığını dile getirdi.

İrna’ya demeç veren ABD’li öğretim görevlisi, ‘Merziye Haşimi’nin tutuklanması çok üzücüdür. Siyahilerin haklarını koruyan dernek ve gruplar bu olaya tepki göstermeli’ diye konuştu.

Haşimi’nin tutuklanmasının İran-ABD ilişkilerini olumsuz etkilediğini açıklayan Gerald Horne, ‘Belki Washington, bu kadın muhabiri tutuklayarak, İran’da tutuklu bulunan ABD’li tutsaklara karşı bir koz olarak kullanabilir. Dolayısıyla bu eylemin siyasi nitelik taşıdığı kanaatine varabiliriz’ değerlendirmesinde bulundu.

Press TV muhabiri Merziye Haşimi’nin siyahi ve müslüman olduğu nedeniyle tutuklanmasının ABD medyası tarafından yeterince dikkate alınmamasını eleştiren ABD’li akademisyen, muhabirin tutuklandığı Misouri kentinin ırkçılıktan çok çektiğini ve siyahilerin orada ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğünün altını çizdi.

ABD yönetiminin ırkçılık tartışmalarının gündeme taşınmaması amacıyla Haşimi’nin tutuklandığına yönelik haberlerin medyaya yansımasını istemediklerine işaret eden Horne, muhabirin tutukluluğu ile ilgili ayrıntıların gün yüzüne çıkması ile ırkçılık tartışmalarının yeninden alevleneceğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.