FilistinHaberlerOrtadoğu

Problem olacak bir anlaşma istemiyoruz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birimi üyesi Dr. Halil el-Hayye, Hamas’ın direnişi koruyacak ve Filistin halkının hakkını geri alacak bir program çerçevesinde çalışmayı esas alan siyasi bir ortaklığı inşa etmek için Filistin içi barış anlaşmasını sağlamada ısrarcı olduğunu belirtti.

Hamas’ın Han Yunus’ta düzenlediği etkinliğe katılan Dr. Hayye şöyle dedi: “Hamas Hareketi, ABD’nin ve Siyonistlerin vetosuna rağmen barış konusunda geri adım atmadı. Hamas Hareketi herkesin katılabileceği uyumlu bir ortaklığı gerçekleştirecek bir barışı istiyor. Hamas Hareketi iç savaşa neden olacak bir anlaşmayı kesinlikle istemiyor”.

Düşmanla savaşta güç dengesine ve düşmanın tehditlerine de değinen Hayye “Bizi kendisiyle korkuttukları ölüm, bizim sürekli istediğimiz bir şeydir” dedi.

Furkan Savaşı’na da değinen Hayye şöyle devam etti: “Siyonistler Gazze’ye bazı amaçlar için saldırdılar. Fakat savaşta bu hedeflerden tek bir tanesi bile gerçekleşmedi”.

Abbas milislerinin Hamas mensuplarına yönelik baskı ve tutuklamalarını da kınayan Hayye “Batı Yaka’da Hamas mensuplarına karşı operasyonlar devam ederken ve zindanlardakilere işkencenin her türlüsü yapılırken siz hangi seçimden bahsediyorsunuz?” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (3) içerik yüklenmiştir.