DünyaHaberlerKuzey Amerika

Provokatif Kur’an yakma eyleminden vazgeçildi

ABD’nin Florida eyaletinin Gainesville kentinde 11 Eylül’de Kuran’ı Kerim’in kopyasını yakacağını açıklayan küstah rahip Terry Jones, planından vazgeçtiğini açıkladı. Amerikalı rahip Terry Jones’un provokatif girişimine dün de tepkiler dinmedi.

İran İslam Cumhuriyeti başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen yoğun tepkilerin ardından eylemden vazgeçildi.

Endonezya, Malezya, Hindistan ve Bahreyn Kur’an-ı Kerim yakma planını kınadı. Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Obama’ya mektup göndererek, planın engellenmesi için önlem almasını ve bölgesel gerginliğinin tırmandırılmasının engellenmesini istedi. İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, “Kur’an-ı Kerim’e yönelik bu girişim, ihanet, radikalizm, mantıksızlık ve düşünceleri zorla kabul ettirmedir”ifadesini kullandı ve planın sadece Müslümanlar tarafından değil diğer din mensuplarınca da tepkiyle karşılandığını söyledi.

Mutteki, “İslam herkesi dostluğa, sevgiye, mantığa, diyaloğa, adalete ve barışa davet ediyor’ dedi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise, planın şiddeti artırmak için aşırı gruplara bahane olacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.