HaberlerOrtadoğuSuriye

Putin, Batı’nın Suriye aleyhindeki ithamlarını reddetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Doğu Guta’daki kimyasal saldırı iddialarını görüştü.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, iki liderin telefon görüşmesi gerçekleştirerek Suriye’deki durum ile Ukrayna krizini ele aldığı kaydedildi.

İki liderin, Suriye ordusu tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen kimyasal saldırı ile ilgili olarak Suriye’deki durumu ele aldığı belirtilen açıklamada, “Rusya tarafından, bu konudaki provokasyon ve spekülasyonların kabul edilemez olduğuna dikkat çekildi” denildi.

Açıklamada, Putin’in, uluslararası toplumun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2401 sayılı Kararı’na uygun olarak Suriye’deki ihtiyaç sahibi insanlara insani yardım sağlama çabalarının pekiştirilmesinin öneminin vurguladığı ifade edildi.

Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Duma’da düzenlendiği iddia edilen kimyasal silah saldırısı iddialarını görüştü. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ABD, İngiltere ve Fransa’nın soğuk savaş döneminde bile görülmeyen kabalığa başvurarak Rusya’ya yönelik cepheleşme politikasını izlediğini belirtti.

Oturumda konuşan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, “ABD, İngiltere ve Fransa yönetimi, hiçbir neden olmadan ve sonuçları düşünmeden Rusya’ya yönelik cepheleşme politikasını izliyor ve diğerlerini de buna itiyor” dedi.

Rusya’ya yönelik iftira, hakaret, savaşçı söylem, şantaj, yaptırım ve güç kullanma tehditleri dahil geniş yelpazede yöntemlerin kullanıldığını söyleyen Nebenzya, “Utanmadan Rusya’yı tehdit ediyorlar. Bunu yaparken kullandıkları ton ise tüm sınırları aştı. Soğuk savaş döneminde bile selefleriniz ülkeme karşı böyle kabalığa cesaret etmezdi” ifadelerini kullandı.

Nebenzya, “Duma’daki provokasyon son derece geçen yılkı Han Şeyhun olayını hatırlatıyor. Bu iki olayı birleştiren nokta, eylemin planlanmış niteliği” dedi.

Han Şeyhun’daki provokasyonun ardından Akdeniz’deki ABD savaş gemilerinin Suriye’nin Şayrat hava üssünü vurduğunu hatırlatan Rus diplomat, “Savaş gemilerinin eylemlerine yönelik yapılan analiz, ABD’nin bu operasyona çok önceden hazırlanmaya başladığını gösterdi” diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.