HaberlerOrtadoğuSuriye

Putin ile Macron telefonda Suriye’yi görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptıkları telefon görüşmesinde Suriye’deki son gelişmeleri ele aldı.

Fransa haber ajansının haberine göre, Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un telefonda görüştüğü bildirildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov görüşmeye ilişkin, “İki lider arasında telefon görüşmesi gerçekleşti.

Görüşmede, Suriye’de terör örgütü sorununun ortadan kaldırılması ve uzun vadeli normalleşmeyi sağlamak için uluslararası çabalar ele alındı” dedi.

Açıklamada, Suriye ihtilafının çözümü için temasların çeşitli kademelerde sürdürülmesi konusunda endişeler olduğu da aktarıldı. Görüşmenin Fransa’nın isteği üzerine yapıldığı belirtildi.

Macron Pazar günü de İran Cumhurbaşkanı Hasan ruhani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Doğu Guta’da ateşkes ilan edilmesi ardından terör örgütleri bölge halkı tehdit ederek bölgeden ayrılmak istemeleri durumunda çok sert cezalandırılmalara tabii tutulacaklarını bildirmişlerdi.

BM Güvenlik konseyi tarafından Suriye ile ilgili kabul edilen 2401 sayılı kararnamede el-kaide, tahriri Şam ve IŞİD gibi terör örgütleri bir aylık ateşkes kapsamı dışında tutulmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.