AvrupaHaberler

Putin: Rusya Ordusuna yeni nükleer silahlar teslim edildi

Rusya Devlet Başkanı, yeni nükleer silahların orduya teslim edildiğini bildirdi. Associatedpres’in bildirdiğine göre dün Cuma günü Soçi’de bir oturumda konuş

Associatedpres’in bildirdiğine göre dün Cuma günü Soçi’de bir oturumda konuşan Putin Avangard ve Sartmat füze sistemleri için de tarih verdi.

Modern sistemlerin test çalışmalarının devam ettiğini belirten Rus lider, “Sarmat sistemi 2020’de, Avangard sistemi 2019’da, diğer sistemler de daha önce belirlenen takvime göre ordunun hizmetine sunulacak” ifadelerini kullandı.

Bazı yeni silahların şimdiden seri üretime girip orduya sağlandığını kaydeden Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin yüksek hassasiyetli hipersonik hava ve füze sistemi Kinjal. Bu sistem, 9 Mayıs’taki askeri geçitte de sergilendi. Ayrıca lazer sistemleri de var, bu sistemler Güney Askeri Bölge’de pilot proje kapsamında görev yapıyor. Onların savaş koşullarında uygulanması yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılıyor.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus bilim insanlarının geliştirdiği silahlar ve askeri teçhizatın yabancı muadillerini çok geride bıraktığını belirtti.

Putin, bugün askeri yetkililerle yaptığı toplantıda, “Bir kez daha bilim insanları, tasarımcılar, mühendisler ve işçilerimize teşekkür etmek istiyorum. Onların emeği ve yeteneği sayesinde geliştirilen eşsiz silahlar ve askeri teçhizat yurtdışındaki muadillerinin birkaç, belki de onlarca yıl önünde yer alıyor. Bu silahlarımız açık konuşmak gerekirse çok maliyetli yabancı sistemleri şimdiden çağdışı ve demode yaptı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.