AsyaAvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Putin ve Macron ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çıkma kararını görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çıkması sonucu oluşan durumu değerlendirdiklerini belirtti.

Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “ABD’nin İran nükleer anlaşmasıyla ilgili ortak kapsamlı eylem planından çıkma yönünde aldığı tek taraflı kararın sonucu oluşan durumla ilgili görüş alış verişinde bulunduk” dedi.

Görüşmede ele alınan bir diğer konunun Suriye olduğunu dile getiren Putin, “Uzun vadeli politik çözümüne desteğin sürdürülmesi gerektiğini söyledik” diyerek Astana formatının önemli sonuç verdiğini kaydetti. Suriye’nin bağımsızlığı ilkesine uyulması gerektiğini vurgulayan Putin, önceliğin Suriye Anayasası’nın hazırlanması için Cenevre’de BM nezdinde faaliyete geçmesi gereken Anayasa Komitesi’nin çalışmalarına başlaması olduğunu söyledi. ABD-Kuzey Kore zirvesinin iptal olması konusuna değinen Putin, “Şahsen biz bu haberi üzüntüyle karşıladık, çünkü Kore Yarımadası’ndaki gerilimin yumuşaması yönünde önemli bir adımın atılacağını ve bunun tüm Kore Yarımadası’nın nükleer silahtan arındırılması sürecinin başlangıcı olacağını umuyorduk” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, Avrupa ülkelerinin son zamanlarda nükleer anlaşmada kalacaklarını bildirdiklerini ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun yayınladığı raporların da İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını gösterdiğini söyledi.

Fransa’nın Orta Doğu da dahil olmak üzere Rusya’nın uluslararası ilişkilerdeki yeni rolünü kabul ettiğini söyleyen Macron, “Putin ile Astana süreci kapsamında bir koordinasyon mekanizması oluşturmaya karar verdik. Gelecek haftalarda bunu yürürlüğe koyacağız ” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (29) içerik yüklenmiştir.