AsyaHaberler

Putin’in ASEAN ile stratejik işbirliğini geliştirme ve serbest ticaret bölgesi kurma teklifi

Rusya’nın Soçi kentinde 3.Rusya-ASEAN Zirvesi toplantısı Perşembe günü başladı ve Cuma günü son buldu. Bu birliğe üye 10 ülkenin devlet ve hükümet başkanları katıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı konuşmasında, Rusya-ASEAN stratejik ilişkilerinin yeni bir düzeye taşınmasını gerektiğini belirtti.

Putin, Rusya-ASEAN Zirve’sinin, bölgesel güvenlik yapısının iyileştirilmesi, uluslararası terörizm ve sınır ötesi suçlarla mücadele için yeni yolların aranması gibi sorunları gündeme getirip kararlar alındığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de dün Zirve ile ilgili bir açıklama yaptı. Sözcü, Rusya ve ASEAN ülkelerinin Zirve’de, güvenlik, ekonomik ve ticari işbirliği, temiz enerji, tarım, turizm ve eğitim gibi alanlardaki işbirliğini derin bir şekilde ele alarak, yeni ikili ilişkiler kuracağını ifade etti.

Rus uzmanlar, Zirve’de ASEAN ülkelerinin Rusya ile güvenlik ve silah tedariki gibi alanlarda işbirliğini genişletmeyi ele aldıklarını, Tayland ve Endonezya gibi ülkelerin Rusya’nın silahlarına büyük ihtiyaç duyduğunu ve terörle mücadele için yeni plan hazırlayan söz konusu ülkelerin Rusya’dan silah temin etmeyi ve eğitim desteği almayı beklediklerini kaydettiler.

Zirve’de Rusya-ASEAN arasında uluslararası ve bölgesel sorunlardaki ortak tutumlarını yansıtan Soçi Deklarasyonu’nu onayladılar. Buna ilaveten taraflar 2016-2020 yılları arasını kapsayan ikili işbirliğine ilişkin bir dizi eylem planını da onayladılar.

Rusya, Zirve’yi “Doğu’ya yeniden dönüşün simgesi” olarak nitelendiriyor. Çin ve ABD Güney Çin Denizi üzerinde otorite kurma konusunda yarışırken, Rusya’nın ASEAN ile stratejik ilişkileri derinleştirmesinin nedeni, ASEAN bölgesindeki etkisini arttırmaktır. Nitekim Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrasya Ekonomik Birliği ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) arasında serbest ticaret bölgesi kurulmasının mümkün olduğuna inandığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ev sahipliğindeki zirveye, Kremlin yönetimi, Batı ile sorunlar yaşadığı günümüzde, yaklaşık 620 milyon nüfus ve 2,6 trilyon dolarlık ekonomik hacme sahip ASEAN ülkeleriyle bir yandan ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor, diğer yandan uluslararası alanda önemli bir yere sahip bölge ülkelerini Amerika ve Çin’e kaptırmamayı hedefliyor.

Uzmanlara göre, Ukrayna ve Suriye krizlerinin, Rusya ile Batılı ülkeler arasındaki anlaşmazlıkları daha da derinleştirmesinden dolayı Rusya Asya ve doğuya doğru yönelmektedir.

Rusya’nın ASEAN ülkeleriyle işbirliğinde öncelik verdiği alanların başında ticaret, ekonomi ve yatırım geliyor. Kremlin’in verilerine göre, 2015yılında Rusya’nın ASEAN ülkeleriyle ticaret hacmi 13,7 milyar dolara ulaştı. işbirliğinin enerji, ulaşım, altyapı, tarım, bilgi ve iletişim teknolojileri, uzay, ve bilim gibi alanlarda yürütüldüğü belirtiliyor.

Güneydoğu Asya milletler Birliği-ASEAN, 8 Ağustos 1967’de Malezya, Endonezya, Filipinler, Tayland ve Singapur’un katılımıyla kuruldu. Brunei, Vietnam, Laos ve Myanmar ve Kamboçya’nın da örgüte dahil katılmasıyla üye sayısı 10’a yükseldi.

ASEAN örgütünün öncelikli hedefleri arasında, bölge ülkelerinin ekonomik büyümesine ivme kazandırılması, toplumsal ve kültürel gelişim, bölgede barış ve istikrarın sağlanması yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.