AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Putin’in Suriye Özel Temsilcisi, dün Tahran’da İran yetkilileriyle Suriye’deki son gelişmeleri ele aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi, dün Tahran’da İran yetkilileriyle Suriye’deki son gelişmeleri ele aldı.

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi’nin Tahran’a yaptığı ziyareti iki ülkenin bölgesel düzeydeki münasebetlerin stratejik olduğunu ortaya koydu.

Suriye Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ile görüşen İran Dışişleri Bakanı Siyasi Danışmanı Caberi Ensari, İran ile Rusya münasebetlerinin en yüksek seviyede olduğunu belirtti.

Daha önce de pazar günü Rusya Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin’in başkanlığında bir parlamenter heyet İranlı yetkililerle terörizmle mücadele başta olmak üzere muhtelif alanlarda işbirliğini görüşmek üzere Tahran’a gelmişti. İran, Türkiye ve Rusya Üçlü Zirvesi’nin ikincisi de Suriye gündemiyle 4 Nisan’da Ankara’da düzenlenmişti.

Suudi Arabistan ve ABD’nin IŞİD dahil terör örgütlerine para ve silah desteğiyle Suriye’ye dayattıkları 7 yıllık savaş, ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve bazı bölgesel tarafların Suriye’nin parçalanması ve direniş cephesinin yok edilmesi hedefi peşinde olduklarını ortaya koydu. Ancak bu komplo suya düştü. Bu zafer, açık mesajlar taşıyor. Bu nedenle ABD ve İsrail Suriye’nin ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal edip, Suriye aleyhinde suçlamalarda bulunarak, Suriye’de terörizme karşı sahadaki zaferlerin pekiştirilmesine engel olmaya çalışıyorlar.

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi’nin ifadesine göre, Suriye’de durum her geçen gün değişiyor ve bu değişken durumda hem olumlu meseleler ve hem endişe verici gelişmeler var.

Bu çerçevede en son gelişme olarak, Suriye’nin Humus vilayetindeki Tayfur askeri üssü pazartesi günü sabah saatlerinde füzeli saldırıya maruz kaldı.

Siyonist rejim Savaş Bakanı Avigdor Liberman, Yediot Aharanot gazetesine yaptığı açıklamada, bu saldırının Tel-Aviv’in işi olduğunu itiraf etti.

Bu arada teröristlere yakın kaynaklar, Suriye ordusuna ait askeri uçakların cumartesi günü akşam saatlerinde Duma’ya kimyasal saldırı düzenlendiği iddiasında bulunarak, yoğun şekilde propaganda yapmaya başladılar.

Bu saldırıda 75 kişinin hayatını kaybettiği ve onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

İran Dışişleri Bakanı Özel Danışmanı Caberi Ensari, Suriye’deki kimyasal silah kullanılması meselesinin gündeme getirilmesinin bazı güçlerin terörizmi bir araç olarak kullanmaya devam etmesine zemin oluşturmak için olduğunu ifade ederken İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası Danışmanı Ali Ekber Velayeti; “Bu konu Amerikalılar tarafından zaman zaman mazlum Suriye halkına karşı kullanılan şeytani bir plandır ki en son olarak işgal rejimi İsrail Humus’un Tayfur üssüne hava saldırısı gerçekleştirdi.” açıklamasında bulundu.

Siyonist rejim ve ABD; İran, Suriye ve Rusya’nın ittifakından ciddi şekilde endişe duymaktalar çünkü bu paralellik bölgede bölücü hedefler için ciddi bir engel teşkil ediyor.

İran Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Başkanı Dr. Seyyid Muhammed Kazım Seccadpur; İran ile Rusya’nın ilişkilerinin kader belirleyici bir münasebet olduğunu ve şimdiye kadar Ortadoğu’da yeni münasebetlerin kurulmasına ve tek kutuplaşmaya engel olduğuna inanıyor.

İslam İnkılabı Rehberi’nin Uluslararası Danışmanı Ali Ekber’in sözlerine göre, İran ve Rusya’nın ilişkileri bölgesel dengenin korunması ve de bölgede güvenliğin sağlanması noktasında stratejik öneme sahiptir ve ABD’nin Irak ve Suriye’yi parçalama planına mani olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Ocak 2022 (23) içerik yüklenmiştir.